Kronik Hastalıklar Ekonomisi Anlatıldı.

İzmir Kâtip Çelebi Üniversitesi Cihannüma Ekonomik ve Toplumsal Araştırmalar Merkezi (CETAM) tarafından düzenlenen Sağlık Yönetimi Seminerlerinin ikincisi “Kronik Hastalıklar Ekonomisi” adı altında gerçekleştirildi.


İzmir Kâtip Çelebi Üniversitesi Tıp Fakültesi Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen etkinliğe İKÇÜ Rektörü Prof.Dr.Galip Akhan, Rektör Yardımcıları Prof.Dr.Tancan Uysal ve Prof.Dr.İbrahim Attila Acar, İKÇÜ Tıp Fakültesi Dekanı Prof.Dr.Mehmet Ali Malas, Kuzey Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Prof.Dr.Osman Nuri Dilek, İKÇÜ Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi Yöneticisi Prof.Dr.Mustafa Demirci, İKÇÜ Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Prof.Dr.Mustafa Oktay Tarhan, akademisyenler ve hekimler katıldı.


Konferansın konuşmacısı Zirve Üniversitesi Rektörü Prof.Dr.Adnan Kısa katılımcılara kronik hastalıkların tedavisi sürecinde yapılan harcamalar ve bu harcamaların ülke ekonomisi üzerindeki etkileri hakkında bilgiler sundu. Bu süreçte oluşan maliyetleri doğrudan tıbbi olan, doğrudan tıbbi olmayan, dolaylı ve soyut maliyetler olarak sınıflandıran Prof.Dr.Kısa, bu maliyetlerin en aza indirgenmesinin ekonomiye katkısının yanında halk sağlığı standartlarının yükselmesi açısından önemli olduğuna vurgu yaptı. “Sağlık hizmeti için harcanan her dört doların üçü kronik hastalıklar için kullanılıyor” diyen Prof.Dr.Kısa, maliyetlerin harcanan para ile sınırlı olmadığını hatırlatarak kronik hastalığı olanların yüzde yirmi beşinin günlük aktivitelerini yapmakta zorlandıkları ifade etti. 


Başa Dön